Committees

General chairs

  • Moonis ALI (US)

Program co-chairs

  • Salem BENFERHAT (FR)
  • Karim TABIA (FR)

Special Session co-chairs

  • Zied BOURAOUI (UK)
  • Steven SCHOCKAERT (UK)

Workshop co-chairs

  • Jianbing MA (UK)
  • Hongchuan YU (UK)

International Advisor Committee


Program Committee

  • Mario Alviano (IT)
  • Youngchul Bae (KR)
  • Edurne Barrenechea (ES)
  • Fevzi Belli (DE)
  • Nahla Ben Amor (TN)
  • Sadok Ben Yahia (TN)
  • Jamal Bentahar (US)
  • Mehul Bhatt (DE)
  • Isabelle Bloch (FR)
  • Leszek Borzemski (PL)
  • Thouraya Bouabana Tebibel (DZ)
  • Imen Boukhris (TN)
  • Mustapha Bourahla (DZ)
  • Zied Bouraoui (UK)
  • Narhimene Boustia (DZ)
  • Patrick Brezillon (FR)
  • The Duy Bui (VN)
  • Martine Cebiero (US)
  • Michael C. W. Chan (HK)
  • Darryl Charles (UK)
  • Shyi-Ming Chen (TW)
  • Laurence Cholvy (FR)
  • Paul Chung (UK)
  • Fabio Cozman (BR)
  • José Valente de Oliveira (PT)
  • Georgios Dounias (GR)
  • Florence Dupin De Saint Cyr (FR)
  • Zied Elouedi (TN)
  • Roberta Ferrario (IT)
  • Philippe Fournier-Viger (CN)
  • Hamido Fujita (JP)
  • Laurent Garcia (FR)
  • Lluis Godo (ES)
  • Maciej Grzenda (PL)
  • Allel Hadjali (FR)
  • Jun Hakura (JP)
  • Shyamanta M Hazarika (IN)
  • Bipin Indurkhya (PL)
  • He Jiang (CN)
  • Bian Jiang (US)
  • Vicente Julian
  • Gabriele Kern-Isberner (DE)
  • Faiza Khellaf (DZ)
  • Frank Klawonn (DE)
  • Vladik Kreinovich (US)
  • Amruth Kumar (US)
  • Bora Kumova (TR)
  • Sylvain Lagrue (FR)
  • Jean-Charles Lamirel (FR)
  • Jooyoung Lee (US)
  • Chang-Hwan Lee (KR)
  • Eric Lefevre (FR)
  • Philippe Leray (FR)
  • Mark Sh. Levin (RU)
  • Vincenzo Loia (IT)
  • Bouzar Lydia (DZ)
  • Jianbing Ma (UK)
  • Thi Chau Ma (VN)
  • Francesco Marcelloni (IT)
  • Joao Marques-Silva (PT)
  • Arnaud Martin (FR)
  • Kishan Mehrotra (US)
  • Carlos Mencia (ES)
  • Engelbert Mephu Nguifo (FR)
  • Enrique Miranda (ES)
  • François Modave (US)
  • Yasser Mohammad
  • Mohd Shafry Mohd Rahim (MY)
  • Aïcha Mokhtari (DZ)
  • Malek Mouhoub (US)
  • Thanhthuy Nguyen (VN)
  • Ngoc-Thanh Nguyen (PL)
  • Farid Nouioua (FR)
  • Jae Oh (US)
  • Meltem Ozturk (FR)
  • Gregorio Sainz Palmero (ES)
  • Odile Papini (FR)
  • Rafael Peñaloza (IT)
  • Don Potter (US)
  • Nico Potyka (DE)
  • Henri Prade (FR)
  • Guilin Qi (CN)
  • Srini Ramaswamy (US)
  • Giuseppe Sanfilippo (IT)
  • Paulo E. Santos (BR)
  • Steven Schockaert (UK)
  • Karima Sedki (FR)
  • Michael Spranger (FR)
  • Pradorn Sureephong (TH)
  • Armando Tacchella (IT)
  • Choh Man Teng (US)
  • Le Thanh Ha (VN)
  • Marco Valtorta (US)
  • Barbara Vantaggi (IT)
  • Ivan Varzinczak (FR)
  • Zsolt Janos Viharos (HU)
  • Marco Viviani (IT)
  • Martijn Warnier (NL)
  • Mary-Anne Williams
  • Safa Yahi (FR)
  • Don-Lin Yang (TW)
  • Lei Zhang (US)


Organizing Committee

Local co-chairs

  • Salem BENFERHAT (FR)
  • Sylvain LAGRUE (FR)

Social events & Local arrangements co-chairs

  • Nathalie CHETCUTI-SPERANDIO (FR)
  • Karim TABIA (FR)

Web co-chairs

  • Jérôme DELOBELLE (FR)
  • Fabien DELORME (FR)
  • Amélie LEVRAY (FR)

Publicity co-chairs

  • Farid NOUIOUA (FR)